Repertuar

 Udostępnij na Facebooku
 Udostępnij na Google+
 Udostępnij na Twitterze
Złota Rybka
Teatr Vaśka - Złota Rybka
Teatr Vaśka - Złota Rybka
więcej zdjęć

„Złota Rybka” - ponadczasowa puszkinowska baśń, poruszająca wciąż aktualne problemy, mówiąca o ludzkich pragnieniach władzy i bogactwa.

Adaptacja baśni Barbary Cieślak w interpretacji Wiesława Kusa przedstawia głównych bohaterów- Rybaka i jego żonę we współczesnym świecie, bliższym wyobraźni małego widza i bardziej znajomym niż dziewiętnastowieczny utwór poety.

Zachłanna żona Rybaka pragnie tych samych dóbr materialnych co większość współczesnego społeczeństwa, poza tym w prośbach do rybki przejawia się odwieczne pragnienie dążenia do doskonałości ( młodość, uroda, miłość ). Bardzo ciekawym pomysłem twórców było wprowadzenie do toku wydarzeń reklamy, na którą dzieci reagują spontanicznie śmiechem i oklaskami jako na coś znajomego. Dwa światy przedstawione w baśni: akwarium Rybaka i telewizor Rybakowej, to odbicie sytuacji większości domów, w których wychowują się mali widzowie. Reżyser przedstawienia w finale udowadnia, że mogą zgodnie współistnieć.

Widza zaskakuje postać Rybaka, dobrodusznego, posłusznego safanduły, który pokornie wykonuje wszystkie polecenia żony, ale kiedy zostaje sam, raczy nas pięknie wykonaną, entuzjastycznie przyjętą oklaskami piosenką, która porywa słuchaczy. Na uwagę zasługują bardzo ciekawe dekoracje, na tle których na zasadzie teatru cieni pojawiają się animacje do aktualnych baśniowych narracji o złotej rybce, co stwarza nastrój tajemniczości i niezwykłości.

Inscenizacja Złotej Rybki , ma wiele walorów dydaktycznych, uczy zasady, ze :Ten pan zdaniem moim, co przestał na swoim”, że na każdy sukces trzeba zapracować, że nic w życiu nie jest za darmo.

Jak każda baśń kończy się mottem:
„Jeśli chcesz cudów – złap złotą rybkę
wymyśl życzenie, mów co ma być
tylko się dobrze przedtem zastanów
żebyś szczęśliwie mógł żyć”.


Jak w każdej bajce złe czyny muszą być ukarane, a dobre nagrodzone, dlatego złota rybka powierza Rybakowi cudowną tajemnicę.

Klamrą spinającą całe przedstawienie w spójną całość, jest ze znawstwem dobrana oprawa muzyczna wpływająca na poziom doznań estetycznych. Spektakl z równym zainteresowaniem oglądają dorośli i dzieci, odczytując jego treść pod swoim adresem i bawiąc się przy tym doskonale.

 Udostępnij na Facebooku
 Udostępnij na Google+
 Udostępnij na Twitterze
Pliki do pobrania
1.
pobierz plik
Złota Rybka  
(657 KB / .pdf)